Протягом липня 2020 року Український інститут спільно з Міністерством закордонних справ України провели серію дискусій про те, що таке культурна дипломатія, навіщо вона потрібна Україні і які задачі стоять перед Українським інститутом. Про що йшла мова, читайте у короткому резюме.
Про задачі культурної дипломатії і роль Українського інституту
«Динаміка процесів і світова кон'юнктура — політична, економічна, соціальна — настільки швидко змінюються, що нам необхідні сучасні креативні інструменти. І Український інститут — це прекрасний інструмент, який елементами культури і soft power реалізовує ці задачі», — зазначила Еміне Джапарова, перша заступниця Міністра закордонних справ України.
«Культурна дипломатія як явище існує вже не одне століття, існує безліч підходів. Ми маємо визначитись, яку із моделей хочемо застосувати до діяльності Українського інституту, яка буде більш ефективна і виправдана в українській ситуації. Культурна дипломатія входить до інструментів публічної дипломатії. Безперечно, вона впливає на формування іміджу і бренду країни», — говорить Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту.
В дискусіях експертів часто виникає запитання: то що важливіше, культура чи дипломатія? Генеральний директор Українського інституту Володимир Шейко визначив культуру як зміст, а дипломатію — формою: «Ми не ставимо щось одне вище іншого. Безумовно, ми працюємо на досягнення зовнішньополітичних інтересів, і робимо це через культурний контент, який Україна продукує, і через ті смисли, які з'являються в українському культурному полі. Це взаємодоповнюваний пазл, який має скластися в діяльності і Українського інституту, і багатьох інших гравців на полі культурної дипломатії. Наша діяльність має систематизувати і задати напрям цим зусиллям.»
«Варто системно і наполегливо працювати у тому [культурному] напрямку, щоб показати, що Україна дійсно інтегрована у світовий культурний простір», — додав Сергій Корсунський, директор Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС, новопризначений Надзвичайний і Повноважний Посол України в Японії.
Як на практиці працює культура, пояснив письменник і журналіст Андрій Курков: «Українська культура формує, в принципі, образ України. Спочатку, частіше за все, виникає політичний інтерес до країни, а за собою він тягне культурний інтерес. Тому що через політику не можна зрозуміти країну, народ, традиції тощо. Коли щось в світі трапляється, скажімо, в Албанії, практично в кожну книгарню хтось зайде і запитає: "У вас є щось почитати про Албанію?" Так Ізмаїл Кадаре роз'яснив Албанію всьому світові.»
Про роль стратегії Українського інституту 2020-2024
2020 рік діяльності Інституту уже ґрунтується на презентованій стратегії. . Стратегія — це живий документ, який формується відповідно до глобальних і локальних викликів, завдяки щоденній роботі команди Інституту, і, звичайно, зворотньому зв'язку від фахового середовища.
«Дуже важливо, що у документі, окрім візії, місії і цілей, викладено, чим він є, а також — чим він не є. У ньому прозоро викладено механізми, як Інститут працює з різними стейкхолдерами — з громадськими діячами, культурними діячами і з суспільством загалом. Дороговказ широкий, але дуже чіткий», — зазначила Лілія Млінарич, голова Наглядової ради Українського інституту.
«Український інститут показує приклад відкритого обговорення стратегії. Я сподіваюсь, цей приклад служитиме взірцем і для інших інституцій, які є в юрисдикції МЗС України і дотичні до публічної дипломатії. Якщо усі організації, опрацьовуючи ці стратегії, працюватимуть спільно і координуватимуть свої зусилля, вони будуть системними і ефективними», — сказала Катерина Смаглій, начальниця відділу міжнародного співробітництва та комунікацій Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС.