За результатами консультацій зі стейкхолдерами та Міністерством закордонних справ, у 2019 році було вирішено розпочати роботу Інституту в таких країнах: Австрія, Польща, Німеччина, Франція, Іспанія, Італія, Литва, Великобританія, США, Нідерланди та Чехія.
Проаналізувавши запити від сектору культури України, врахувавши стан і динаміку культурних процесів в Україні та за кордоном, вивчивши досвід інститутів культурної дипломатії Великобританії, Німеччини, Франції, США, Чехії, Литви та Іспанії, команда визначила пріоритетні сектори культури, з яких ми розпочали свою роботу: музика, кіно, перформативне мистецтво, візуальне мистецтво, література. Не лишились поза увагою комунікаційні та кроссекторальні проєкти як такі, що залучають ширші аудиторії та підсилюють медійне охоплення Інституту.
Важливою задачею 2019 року було тестування різних форматів проєктної діяльності. Досвід першого, «пілотного року допоміг нам краще зрозуміти дієвість та ефективність цих форматів, а також межі можливостей для української державної установи. Ми також запустили перші довгострокові програми, які з часом дозволять наростити видимість української культури за кордоном, посилити її інтегрованість у міжнародне середовище, зробити культурну дипломатію сталішою та системнішою.
Першими з таких стали програма мистецьких резиденцій «Екстер» та програма створення україномовних аудіогідів у музеях світу «Audible to U». Окрім цього, ми доклали чимало зусиль, аби започаткувати інституційні партнерства за кордоном, сформувати довіру до української інституції культурної дипломатії та закласти фундамент для майбутніх проєктів і програм.
Найбільшою за масштабом програмою для нас став Двосторонній рік культури Україна-Австрія, проголошений у 2018 році керівництвом обох держав. Упродовж Року Інституту вдалось реалізувати 39 заходів у 5 містах Австрії.
Попри значну увагу до Австрії, Інститут започаткував співпрацю з важливими інституціями і майданчиками в інших країнах, зокрема Французькою сінематекою, міжнародними кіно-, театральними і мистецькими фестивалями; організував кілька ознайомчих і експертних візитів до України, а також підтримав проєкти генерального консульства України в Мюнхені і консульства України у Гданську. Ці зв'язки, знайомства і робочі контакти допоможуть і надалі розширювати мережу партнерів Інституту в Україні і за кордном.
Ірина Прокоф'єва, керівниця програмного відділу